Καιρός

7. Μια μέρα στο Μουσείο Λαϊκής Τέχνης και Ιστορίας του Πηλίου (Μακρινίτσα)

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα αξιοποιεί τις δυνατότητες που προσφέρει η Μακρινίτσα για μια επίσκεψη στο χώρο του Μουσείου Λαϊκής Τέχνης και Ιστορίας του Πηλίου ή και η Ανακασιά ? συνοικία του γειτονικού Δήμου Ιωλκού ? με το Μουσείο Θεόφιλου.

Στόχος του προγράμματος είναι να γίνει πράξη η σύγχρονη αντίληψη για τη μουσειακή εκπαίδευση που θέλει τα Μουσεία σ` ένα ζωντανό διάλογο με τους επισκέπτες ?μαθητές. Αυτός «ο ζωντανός διάλογος» μπορεί να προσφέρει γνώση, ευκαιρία για δημιουργική δράση και χαρά.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει υποδοχή των μαθητών στο Κ.Π.Ε, ξενάγηση, εκπαιδευτικά παιχνίδια, δημιουργική έκφραση (ζωγραφική, κατασκευές κ.α.).

Στους μαθητές μοιράζεται ειδικό έντυπο για τον καθένα που χρησιμοποιείται πριν, κατά τη διάρκεια και μετά την επίσκεψη ? ξενάγηση στο Μουσείο.

Επιστρέφοντας στο Κ.Π.Ε επεξεργάζονται το πληροφοριακό υλικό τους, ζωγραφίζουν ή κάνουν συνθέσεις, παρουσιάζουν τις εργασίες τους με τρόπους που επιλέγουν και αξιολογούν το πρόγραμμα.

Μακρινίτσα

Εκπαιδευτικό Υλικό