Καιρός

1. Βότανα: υγεία, ευεξία, ομορφιά

Στους στόχους του προγράμματος είναι να αποκτήσουν οι μαθητές βασικές γνώσεις για τα αρωματικά και φαρμακευτικά φυτά, να τα παρατηρήσουν στο περιβάλλον που φύονται και να μάθουν να τα διακρίνουν με βάση τα ειδικά χαρακτηριστικά τους, να διδαχθούν τις πολλαπλές χρήσεις τους, τη σπουδαιότητα και τις ευεργετικές τους ιδιότητες, να ευαισθητοποιηθούν στο θέμα της προστασίας τους, να επικοινωνήσουν με τους κατοίκους του χωριού και να γνωρίσουν στοιχεία από την οικονομική και κοινωνική ζωή τους.

Οι μαθητές συμμετέχουν στη διαδικασία υλοποίησης του προγράμματος δρώντας ομαδικά ή ατομικά σε διάφορες δραστηριότητες που προσαρμόζονται στην ηλικία τους και είναι:

Στο Κ.Π.Ε, χρήση εποπτικού ? πληροφοριακού υλικού (διαφάνειες- κάρτες), εργασία στο πεδίο, με συνεντεύξεις, συλλογή βοτάνων, φωτογράφηση, συμπλήρωση φύλλων εργασίας, δημιουργική δραστηριότητα στο Κ.Π.Ε (ζωγραφική, κολλάζ κ.λ.π.) και παιχνίδια.

Επιπλέον γεύονται αφεψήματα, παρουσιάζουν τις εργασίες τους και αξιολογούν το πρόγραμμα.

Μακρινίτσα

Εκπαιδευτικό Υλικό